اطلس محیط زیست شهری تهران

 


ضرورت و هدف اجرای طرح

«مدیریت»، «پایش» و «کنترل آلاینده ها» از راهبردهای کلان زیست محیطی محسوب می شود. با این حال آنچه همیشه بیشتر مدنظر قرار گرفته است "مدیریت و کنترل آلاینده ها" بوده تا "پایش و سنجش" این عوامل آلوده کننده ، به عبارت ساده تر «پایش آلودگی ها» به این دلیل که فاقد خروجی مشهودی است و با این ذهنیت که وقتی آلودگی ها اعم از آلودگی هوا، پساب، خاک و پسماند محرز هستند چه نیازی به سنجش و اندازه گیری دارد همواره مغفول مانده است.

 این درحالیست که یکی از کاستی های اساسی محیط زیست در پیگیری های قانونی در خصوص اعمال جرایم وکنترل منابع انتشار آلودگی در مراجع قضایی و بویژه محاکم بین المللی فقدان اسناد موثق و مستند در زمینه پایش آلاینده ها بوده است.

عدم وجود نتایج آنالیز پیوسته و مستمر از شاخص های آلایندگی در پایش های محیطی در کلان شهر ها (به صورت منطقه ای)، بالاخص در موضوعاتی که در ارتباط با کشورهای همسایه بوده و یا جنبه فراملی دارند عملا موجب گردیده که پیگیری های انجام شده از کفایت مستندات برخوردار نبوده و نتوانند به نحو مناسبی از ابزارهای قانونی بهره گیرند.

مدیریت مطلوب و تصمیم گیری شایسته زمانی محقق خواهد شد که امر پایش و اندازه گیری آلاینده ها در زمان و شرایط مناسب اندازه گیری و به صورت منطقه ای اجرا گردد. در این راستا مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران جهت بالا بردن امکانات اجرایی شهرداری تهران، طرحی تحت عنوان شناسایی، پایش منابع آلاینده محیط زیست شهر تهران شامل آلاینده های آب، هوا، خاک، صوت، نور و ارتعاش و ارائه راه کارهای مدیریت و کنترل آلودگی در سطح مناطق 22 گانه تهران را ضروری دانسته و ابلاغ نمودند.

از آنجا که آنالیز اطلاعات پایش، مبنای مدل سازی، پیش بینی و اطلاع رسانی به جامعه و تصمیم گیرندگان در رده های بالای مدیریتی کشور می باشد، از این رو جهت شناسایی منابع آلاینده زیست محیطی نظارت منطقه ای بر وضعیت منابع آلاینده و منابع زیستی، تسریع کارایی و اثر بخشی برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت نظارتی محیط زیست شهر تهران و ارائه راهکارهای مدیریتی کاهش پیامدهای محیط زیستی طرح تهیه اطلس محیط زیست مناطق شهری تهران و ارائه راه کارهای مدیریت محیط زیست در تیر ماه 94 در سطح مناطق 22 گانه ابلاغ گردید.

 همچنین کار فرمای این طرح (شهرداری منطقه 3 تهران) این مجموعه را به عنوان مشاور در ارتباط با شناسایی منابع آلاینده شهری منطقه مزبور و همچنین تهیه اطلس محیط زیست شهری این محدوده انتخاب نمودند.

این شرکت با  اتکا به کادر دانش آموختگان متخصص، توانایی ها و پتانسیل های کاری خویش در عرصه تعالی و پیشرفت روزافزون علمی ، عملی و صیانت از حقوق محیط زیست شهروندان و اهداف متعالی مدیریت محیط زیست شهری توانست این طرح را به شایستگی ارائه  دهد  و اولین اطلس محیط زیست شهری تهران توسط این شرکت مهندسین مشاور در خرداد ماه سال 96 با حضور مدیران و تصمیم سازان برجسته محیط زیست شهری  تهران  رونمایی شد.

بخشی از آلبوم اطلس

آب‌های سطحی

آب‌های زیرزمینی

خاک

نور

صوت

هوا

021-66042141

آدرس:

تهران بزرگراه جناح بلوار اکبری خیابان طرشت جنوبی آراده اول پلاک16 واحد 3